• NÁLEVKY NA SPĚNKOVÉM KLOUBU

    Nálevky jsou měkké zduřeniny obvykle ve velikosti od vlašského ořechu po malé vajíčko. Nacházejí se nejčastěji vzadu a mírně nad spěnkovým kloubem, častěji na zadních nohách. Vznikají obvykle zvětšením pouzdra kloubu – kloubní nálevka, nebo častěji zduřením ochranného pouzdra šlachy digitálního ohýbače – nekloubní nálevka.

    Šlachové pouzdro obklopuje povrchové a hluboké šlachy digitálních flexorů (ohýbačů). Synoviální výstelka pokrývá vnitřní povrch pouzdra a produkuje synoviální tekutinu, která lubrikuje uzavřené šlachové pouzdro. Pokud je pouzdro poškozeno, dochází k zánětu a produkce synoviální tekutiny se zvyšuje. Tato nahromaděná tekutina může vystupovat v místech, kde není šlachové pouzdro omezeno jinými strukturami, a způsobovat výrazné vyklenutí na povrchu – toto vyklenutí (větší nebo menší bouličku) označujeme jako nálevku. 

    Snadno stlačitelné, nebolestivé, na dotek chladné otoky obvykle nejsou důvodem k obavám.

    Proč nálevky vznikají?

    Koňské nohy nejsou uzpůsobeny k tomu, aby dlouhodobě nosily ve vysokých rychlostech, přes skoky, po tvrdém terénu a v ostrých zatáčkách váhu koně, váhu jezdce a výstroje. Právě nevhodný pohyb a vyšší váha enormně zatěžují nohy koně. A jedním ze znaků velké zátěže a nadměrného opotřebení mohou být právě nálevky. Zvláště u starších koní nebývají považovány za velký problém. Pokud se po práci samovolně zmenší a po několika hodinách se zase objeví, není se obvykle potřeba znepokojovat. Špatné je, když nereagují na práci, náhle se zvětší či se zvětšují postupně, začnou hřát nebo kůň začne kulhat. V takovém případě je potřeba povolat ihned veterináře.

    Nejčastější příčiny vzniku nálevek

    • Opotřebení pohybového aparátu související s vyšším věkem koně
    • Nadměrná námaha při skocích nebo v obratech
    • Stereotypní práce a práce na tvrdém povrchu
    • Špatné podkování nebo strouhání, kdy je kopyto v nerovnováze
    • Koně se špatnou tělesnou stavbou, která nadměrně zatěžuje šlachy a klouby koně
    • Poranění vazů, šlach a kloubního pouzdra, poranění kloubní chrupavky v kloubu

    Nálevky se mohou vyskytnout i u mladých koní, se kterými se dlouhodoběji pracuje na tvrdém povrchu. Obvykle se objevují po intenzivním tréninku, kdy zátěž kloubu vyvolá nadměrnou produkci synoviální tekutiny. Projevují se jako měkké, nafouklé, nehřející a nebolestivé boule. Koně s nálevkami obvykle nekulhají.

    Jak nálevky zmenšit

    Nálevky reagují na pohyb. Nejhorší, co můžete pro koně s nálevkami udělat, je nechat ho zavřeného v boxe. Ideální je výběh aspoň na několik hodin denně, nebo kontrolovaný pohyb – u koně s tendencí k nálevkám nejlépe dvakrát denně. Alespoň kolotoč, lépe samozřejmě práce pod sedlem v kroku, klusu, případně ve cvalu po přiměřeně měkkém terénu – například písková jízdárna. Ke zmenšení otoků lze také použít zateplovací kamaše nebo bandáže, protizánětlivé a hřejivé gely a masti, případně masáže. Velikost otoku se může lišit také v závislosti na teplotě prostředí, v chladném počasí bývá méně zřetelný a v horkém počasí je větší.

    Nálevky se nejčastěji tvoří nad spěnkovým kloubem na zadních nohách.

    Nálevky a práce

    U koní, kteří jsou v těžkém pracovním nasazení, je větší pravděpodobnost vzniku nálevek. Opakovaná práce na tvrdém podkladu může vést ke zvětšení nálevek.

    Nálevky po práci obvykle splasknou, ale během několika málo hodin se opět naplní. Trvalý odpočinek není pro koně s nálevkami dobrý, přiměřený pohyb na vhodném povrchu je zcela zásadní.

    Nálevky jsou často vnímány jako vedlejší účinek aktivního života, to platí především u starších koní. Mnoho zdánlivě zdravých koní v nejlepších letech, kteří jsou v plném pracovním nasazení, má větší či menší nálevky na spěnkových kloubech. To je běžná realita.

    Nálevky mohou mít různou velikost a tvar.

    Kdy volat veterináře

    Jak již bylo řečeno, nálevky obvykle nejsou velkým problémem. Často jsou tyto otoky u jednotlivých párů končetin podobné velikosti. Symetrické otoky obvykle nejsou důvodem k obavám, pokud jsou chladné na dotek, nejsou bolestivé, jsou snadno stlačitelné a tekutina se může pohybovat mezi různými částmi šlachového pouzdra. Pokud je například horní část šlachového pouzdra stlačena tlakem prstu, pak se na zadní straně kloubu objeví zvýšené vyklenutí.

    V těchto případech obvykle není třeba volat veterináře. Je vhodné dodržovat doporučení ohledně pohybu, tedy mírnější variabilní zátěž po vhodném povrchu a terénu. Lze aplikovat i fyzikální léčbu pomocí zateplení, chlazení, případně masáže. K tomuto účelu dobře poslouží volně prodejné regenerační masti a gely.

    Pokud začne noha hřát, objeví se i lehké kulhání, nálevky jsou tvrdé na omak a tekutina se v nich volně nepohybuje, je možné, že se objevil zánět. Zánětlivá nálevka obvykle postihuje jednu nohu více, nohy tedy nejsou postiženy symetricky. Příčin vzniku zánětu může být více, od bodného poranění, které otevřelo cestu infekci, až po krvácení z poškozené tkáně uvnitř šlachy či kloubu. V takových případech je nutné povolat veterináře.

    Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.

    360x360 AD
    Back to top